Středa, 9 dubna, 2025

Co čím slepit, aby to dlouho vydrželo

Redakce doporučuje

Při lepení se využívají fyzikální a chemické přednosti, které lepidlu umožňují pevně se provázat s povrchem různých materiálů. Nejednou se stává, že vytvořený spoj je pevnější než samotný materiál. Aby však byl spoj dostatečně odolný, třeba respektovat ist

dřevo
Disperze se staly v truhlářských dílnách univerzálním lepidlem na všechny spoje všude tam, kde před lety mistři používali kostní klih. Jsou vodou ředitelné, pod tlakem svorek vytvoří během deseti hodin pevný spoj a po vyschnutí se bílá emulze změní na průhlednou pružnou hmotu, která nestárne.

Pevnost spoje závisí na velikosti kontaktních ploch, jejich rovinnosti, přítlaku během tuhnutí a směru vláken obou ploch. V případě, že je některá ze styčných ploch orientovaná kolmo na vlákna dřeva, spoj výrazně zesílí snížení nasákavosti vláken. To lze dosáhnout vetřením lepidla do plochy s následující pauzou, která zajistí vyplnění meziprostoru vláken lepidlem.

Disperzní lepidla jsou označeny třídami D1 až D4, které určují jejich vlastnosti. Zatímco lepidlo třídy D1 je vhodné pouze na spoje, které budou nepřetržitě umístěny v suchém interiéru, D4 zvládne i povětrnostní podmínky exteriéru s trvalou vlhkostí či kontaktem s vodou.

Tam, kde se vyžaduje extrémní pevnost spoje při plošném lepení a při namáhaných dlabaných spojích jsou oblíbené lepidla na bázi polyuretanu. Vytvrzují se absorbcí vlhkosti a vytvářejí spoje odolné vodě. Jelikož při tuhnutí zvětšují svůj objem, hodí se i pro lepení dlabaných spojů.

sklo
Výběr lepidla na lepení skla závisí od toho, co od spoje očekáváme. Rozbitou vázu a dekorativní předměty ze skla lze dát znovu dohromady s použitím sekundového lepidla na bázi kyano-akrylátu, které je prvním lepidlem v domácnosti, po kterém v případě nouze obvykle saháme. Spojit vytvoří po vytěsnění vzduchu, je málo viditelný, příliš velkou zátěž však nesnese. Pokud je styčná plocha malá a má odolat zatížení, lepší je použít epoxy soupravu, která se skládá z lepidla samotného a vytvrdzovadla. Míchá se vždy na okamžitou spotřebu, protože v předepsaném čase chemickou reakcí tuhne.

Pro lepení akvárií a terárií ze skla jsou vhodné silikonové lepidla určené pro sklo, které vytvoří pevný, avšak pružný spoj s dokonalou přilnavostí ke skleněnému povrchu. Díky pružnosti odolává spoj vysoké námaze a tak ho nepoškodí ani silný tlak působící vody. Vyrábějí se v různých barevných odstínech.

Jiné druhy silikonů lze použít k zasklívání či lepení skla na různé jiné materiály.

Obezřetnost je však nutná při lepení zrcadel, jejichž rubovou stranu s odrazovou vrstvou lepidla určené pro sklo poškozují. Při lepení proto třeba volit silikony s neutrálními rozpouštědly, které jsou určeny speciálně pro zrcadla.

Ve všech případech je důležité dokonale odmastit před lepením povrch skla a nepřestat myslet na to, že křehký materiál při uchycení svorkami při prohnutí může prasknout.

guma
Při lepení gumy je žádoucí, aby byl spoj stejně pružný jako materiál samotný. Proto se využívají lepidla, které si zachovají svou pevnost a přilnavost iv případě intenzivních změn rozměru a tvaru. Nejčastěji jde o chlórprénové a chlorkaučukový lepidla, které mají dobrou přilnavost ik textilu a některým druhům plastů. Není proto překvapením, že jsou vhodné i pro lepení obuvi. Zatímco jednosložkové lze použít okamžitě, dvousložkové třeba před každým lepením smíchat v předepsaném poměru s vytvrdzovadlom.

Guma musí být dokonale odmaštěná a aby byl spoj pevnější povrch se zvykne upravovat kyselinou sírovou a přebroušením. Při lepení je důležité odvětrat tenkou vrstvičku lepidla na obou lepených plochách, zatímco její povrch neprituhne.

porcelán
Pro lepení keramiky a porcelánu je vhodné při ozdobných předmětech použít sekundové lepidlo na bázi kyano-akrylátu, nebo pro pevné, vodotěsné a namáhavé spoje některé z epoxidových lepidel, které jsou pro tento materiál určeny. Spoje jsou téměř neviditelné a závisí spíše na celistvosti hran střepů, jaký bude výsledný efekt. Výhodou epoxidových lepidel je, že jimi lze vyplnit chybějící části ve spoji a po vytvrzení přebrousit.

Nasákavost pórovité keramiky je vhodné před lepením snížit nanesením tenoučké vrstvy lepidla, které se vsákne do střepu. To však může ve finále způsobit změnu zabarvení materiálu v bezprostřední blízkosti lepeného spoje.

plasty
Nejproblematičtější skupinou materiálů jsou při lepení plasty. Ne proto, že by na trhu nebyl dostatek lepidel. Problémy máme s jejich rozlišováním. Jelikož na různé polymery třeba při lepení jinou taktiku, bez znalosti druhu plastu to nejde. Univerzální lepidlo na plasty neexistuje.

- Reklama -události

Více článků autora

- Advertisement -PR článek

Nejnovější články